W poprzednim wpisie wyjaśniłam Ci czym jest profilaktyka prawna. Jak pamiętasz profilaktyka prawna to dbanie o swoje interesy, interesowanie się kwestiami prawnymi przy podejmowaniu działań biznesowych, finansowych, czy też po prostu życiowych. Działania profilaktyczne przedstawiłam Ci na przykładzie związanym z kupowaniem mieszkania. W tym wpisie rozwinę temat zapobiegania, przedstawiając Ci praktyczne wskazówki.

W jaki sposób zapobiegać?

Jak pamiętasz na przykładzie z kupowaniem mieszkania ważne jest zweryfikowanie kilku kluczowych kwestii prawnych, aby w przyszłości uniknąć ryzyka niepotrzebnych problemów. Takich przykładów jak ten można mnożyć, mogą dotyczyć każdej sfery naszego życia – umowy z nowym pracodawcą, kontrahentem, bankiem, możliwości jest naprawdę wiele. W takich sytuacjach gorąco namawiam do konsultacji sprawy z prawnikiem, który ma wiedzę i doświadczenie w analizie potencjalnych ryzyk związanych z daną sprawą. Niestety w większości przypadków blokerami przed skorzystaniem z porady prawnej są dwa przekonania:

  1. jakoś to będzie, jak pojawi się problem będę się martwić;
  2. pewnie wydam fortunę na prawnika;

Mogę Ci śmiało powiedzieć, że obydwa są błędne. Wbrew pozorom, koszt porady nie zrujnuje Twojego budżetu, a może zaoszczędzić zbędny stres i wydatki w przyszłości.  Warto pamiętać, że pomoc prawna, to nie tylko wsparcie na etapie sporu, ale również doradztwo i konsultacje, dzięki którym można w ogóle uniknąć sporu w przyszłości. Jeżeli z jakiś względów nie chcesz konsultować sprawy z prawnikiem, to mimo wszystko, warto samodzielnie zwracać uwagę na aspekty prawne. Zwiększona czujność może uchronić przed niekorzystnymi przedsięwzięciami. Poniżej kilka rad, w jaki sposób możesz samodzielnie podejmować działania profilaktyczne.

  1. Wnikliwie czytaj dokumenty, które podpisujesz. Mogą zawierać postanowienia korzystne wyłącznie dla drugiej strony.
  2. Jeżeli korzystasz ze wzorów dokumentów dostępnych w Internecie, zwróć uwagę z perspektywy, której strony umowy dokument został stworzony. Może się okazać, że umowa którą dajesz drugiej stronie do podpisu posiada postanowienia dla Ciebie niekorzystne.
  3. Zwracaj uwagę czy Twoje interesy są odpowiednio chronione. Zwróć m.in. uwagę czy istnieje możliwość bezproblemowego rozwiązania umowy, czy nie zostałeś zobowiązany do zapłaty dodatkowych kosztów.
  4. Konsultuj ze specjalistą w danej dziedzinie zawiłe i niezrozumiałe kwestie prawne.
  5. Zwracaj uwagę na datę i źródło informacji znalezionych w Internecie. Niejednokrotnie artykuły zawierają nieobowiązujący stan prawny lub napisała je osoba, niemająca wiedzy i doświadczenia w danej materii.
  6. Zapomnij od zdaniu “jakoś to będzie”. To przekonanie, to pierwszy krok w stronę problemów, większość sporów sądowych rozpoczyna się od ignorowania pierwszych niepokojących sygnałów.
  7. Ustal już na początku współpracy z drugą stroną wszelkie newralgiczne kwestie.
  8. Nie traktuj umów wyłącznie jako formalności. W przypadku sporu to właśnie zapisy umowy będą Twoim orężem.